Hlavní stránka

MASOPUSTNÍ PRŮVOD NA HÁJOVĚ

11.05.2023, Dalibor Matula 

Tak si hasiči na Hájově nečekaně prodloužili čekání na masopustní průvod. Místo loňského roku, kdy to prostě nešlo, se vše podařilo až letos.

V sobotu 4. února již brzy ráno ostře foukal dosti ledový vítr. Byl jsem sám zvědavý, jaká bude nakonec účast.

Sraz jsme měli v 8,30 hodin před Obecním domem. Přijel krásný povoz tažený koňmi z nedalekých Závišic.

Ten jsme ještě trochu vyzdobili a počkali na zbývající účastníky průvodu. Sešlo se nás postupně nakonec 65 masek a maškar. Jednak byly z půjčovny, ale i doma pěkně vytvořené. To byl naprosto úžasný počet vzhledem k drsnějšímu počasí.

Moc pěkné bylo taky to, že s námi bylo v průvodu plno dětí. To vždy zpestří každou akci. Byli se svými rodiči, kamarády z hasiče a ze školy. Plně si to užívali, byla radost na ně pohledět.

A co jsme mohli vidět ? Tak třeba krakonoše, kardinála, čarodějnice, hokejisty, jeptišku, politiky, faráře, šermíře, muchomůrky, čertíky a další krásné parády. A samozřejmě nesměl chybět tradiční masopustní medvěd.

Následně jsme si pořídili i společné fotografie a mohli za doprovodu a zpěvu výborného harmonikáře pomalu přejet s veselou náladou k domu předsedy osadního výboru pana Radka Jurečky.

Tam proběhlo tradiční požádání o povolení k masopustnímu průvodu s připraveným pestrým pohoštěním. Až pak jsme mohli teprve vyrazit postupně po celé obci.

Do každého domu jsme předali pozvánku na plesy s pochováním basy na termíny 11. února a 18. února. Lidé měli pro nás , účastníky průvodu, nachystáno plno dobrot a taky něco na zahřátí. Voněly klobasníky, koláče, koblihy, štrůdly, řízky doplněné jednohubkami, trubičkami a spoustou dalších pochutin. Teplý čaj, dětský punč nebo pro dospělé něco ostřejšího přišlo určitě vhod.

Harmonikář hrál s promrzlými prsty jednu písničku za druhou. Na vlečce seděli hlavně děti, které si taky zazpívali společně s námi. Výhodou byla střecha nad hlavou pro všechny, kteří si chtěli odpočinout a svést se aspoň na chvíli.

No řeknu vám, měl jsem i malou dušičku. Kdy přesně ? Když koně jely v jednom místě pomalu do kopce po zledovatělém povrchu. Naštěstí to dobře dopadlo. To jsem si opravdu hodně oddechl.

Postupně jsme projeli všechny místní části naši malé krásné obce.

Zejména noví občané zažili tuto zajímavou akci poprvé a byli z ní velmi nadšeni. Pozitivní nálada se s námi nesla až do poslední chalupy. Začali jsme před devátou hodinou ráno a končili až někdy před čtvrtou hodinou odpolední. Všichni byli na nás milí, zazpívali si s námi a někteří určitě přislíbili účast na plese. Někde se dokonce tancovalo, tak bylo v onu sobotu na Hájově veselo !

Závěrem bych chtěl poděkovat naprosto všem, kteří se podíleli jakýmkoliv způsobem na organizaci masopustního veselí. Dále děkujeme našemu předsedovi osadního výboru, že nám dal kladný souhlas svým podpisem a větou: Obec je vaše. Rovněž všem maskám, kteří se v hojném počtu zúčastnili masopustního průvodu. Dále vše lidem, kteří pro nás připravili výborné pohoštění. Také kočímu s harmonikářem, kteří nám dělali skvělý doprovod.

Od počátku s námi byla také příborská televize, která to s námi vše rozjížděla. Určitě nám připraví své záběry v jejich pravidelném vysílání na www.televize-pribor.cz.

Na webových stránkách obce www.hajov.cz budou jistě zveřejněny fotky i z této specifické akce ( odkaz v liště na SDH - hasiči ).

Moc pěkné je na tom hlavně to, že se zachovává tato tradice stále živá. A má u nás na Hájově dlouhou tradici.

Zároveň to jsou tři krásné kulturní akce po sobě jdoucí. A lidé se na to těší a jsou zvědají, co je čeká v programu na plesech. Události a zábavné věci v obci, které se staly od poslední pochování basy, různě vtipně zveršované. Jak jinak. Za tím vším stojí ale několikaměsíční přípravné kroky.

Budeme se teď společně těšit na dva končinové plesy, která nás čekají v následujících víkendech. Čeká nás tam mimo jiné zajímavý program po obě soboty tak, abychom mohli vyhovět požadavkům zejména místních občanů. Tak snad se nám to podaří a zůstanou všem pak hezké vzpomínky.

Vstup do administrace