Hlavní stránka

SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ BESKYDSKÉ LIGY NA HÁJOVĚ

11.05.2023, Dalibor Matula 

Již na jaře letošního roku padlo rozhodnutí o místu konání slavnostního zakončení Beskydské ligy . Je to každoroční závěrečná akce, na které se hodnotí průběh celé sezóny. Náš aktivní člen pan Michal Kabát projevil zájem, aby se to uskutečnilo poprvé právě na Hájově. S tím, že bude hlavní organizátor, samozřejmě za pomoci nás ostatních. Bylo potřeba zpočátku vše dobře propočítat, zda se počet družstev z letošní sezóny vejde vůbec k nám do sálu Kulturního domu na Hájově.

Naposledy jsme takovou akci totiž pořádali právě z důvodu velkého počtu družstev nakonec až ve velkých prostorách opraveného Kulturního domu v Příboře a to v sobotu 4. listopadu 2017.

Následovala dlouhodobá příprava s promyšlením všech detailů, zajištěním spousty věcí okolo celé organizace a jejich vzájemná koordinace.

S předstihem byly rozeslány všem sborům dotazník na All star ( výběr těch nejlepších na jednotlivých postech při požárním útoku ). Dále pak byli všichni požádáni o zaslání videa ( klipu ) v časovém limitu do 3 minut v požadovaném formátu a kvalitě.

Požární útoky v rámci Beskydské ligy mají specifické tratě. Běh obou proudařů na závěr do svahu, přelézání bečkaře přes okno v bariéře nebo třeba běh všech směrem od hasičské stříkačky do hrbolu se zatáčkou. Tak to přesně bývá na soutěžích. A trať u nás na Hájově s protisměrnou zatáčkou to dokládá.

Hromadné přípravy začaly v několika odpoledních dnech v týdnu těsně před akcí. Pro představu téměř 20 lidí tvořilo třeba speciální podhled na sále, který byl nádherně nasvícen se spoustou hvězdiček. Další den se zase chystalo pódium s video projekcí, reprodukovanou hudbou atd. Ženy vyráběly také krásné květinové ozdoby na aranžovaných stolech na sále. V hasičské klubovně pro změnu zase dělaly velmi chutné druhy jednohubek a pekly doma různé dobroty. Vše se pak na místě zdobilo, upravovalo se a také chystalo hasičské peklo. K tomu bylo potřeba převézt do sálu všechny krásné věci pro vyhlášení výsledků s jejich předáním. Pouze mini skupinka znala všechny podrobnosti k programu. Takže my ostatní pořadatelé jsme se měli těšit a vydržet.

V sobotu 12. listopadu dopoledne proběhly ještě poslední finální úpravy. Odpoledne začaly postupně přijíždět jednotlivá družstva. Při vstupu jsme je přivítali a předali mimo poukazů na stravu také ručně vyrobené upomínkové přívěšky na klíče s logem Beskydské ligy. Všichni měli na sále předem připravená místa s řádným označením družstva. Chvíli po 16,00 hodině vše konečně začalo. Starosta sboru pan Vojtěch Jalůvka nejprve přivítal všechny účastníky krátkým proslovem s organizačními pokyny. Představil následně přítomné hosty. Byli to bývalí starostové našeho sboru pan Vladimír Feix a pan Josef Chromčák. Dále pak předseda místního osadního výboru pan Radek Jurečka.

Nejprve byl na plátnech puštěn úvodní klip Beskydské ligy. Začaly se pak vyhodnocovat jednotlivé kategorie postupně od posledních míst až do 4 .místa. Každé družstvo mělo připraveno svou video ukázku ze soutěží různě vtipně upravenou. Až po shlédnutí videa přišli členové družstva na pódium, kde obdrželi dle umístění ocenění anebo moc krásné medaile. Na závěr proběhlo vyhodnocení prvních tři míst s předáním i nádherných pohárů. S řádnými ovacemi a vítěznými pokřiky.

Všechny družstva byly moc pěkné oblečené a sladěné. A co potěší vždy pořádající tým ? No přece když má některá svá družstva jako vítěze svých kategorií. To se pořadatelům nakonec podařilo.

Jak to vlastně celé letos dopadlo ?

Kategorie ženy: 1. Skalice

2. Brušperk

3. Trojanovice

4. Hájov

5. Hájov HAPPY

6. Fryčovice

7. Stanislavice

 

Kategorie 35+: 1. Hájov

2. Frýdek

3. Vyšní Lhoty

 

Kategorie muži: 1. Hájov

2. Brušperk

3. Frýdek

4. Trojanovice

5. Vyšní Lhoty

6. Skalice

7. Stanislavice

8. Bystré

9. Fryčovice

10.Paskov

 

Ocenění předávali výše jmenovaní - starosta našeho sboru, hlavní organizátor a někteří hosté.

Provozovatel místní restaurace pan Petr Kuchař dokázal se svými kuchařkami a ostatním personálem připravit a roznést v rychlém sledu téměř 150 výborných večeří k naši plné spokojenosti. Díky moc za to.

Pro zpestření celé akce byl připraven pro zasmání zábavný crazy clip zachycující různé komické situace při soutěžích.

Ještě se vyhlašovalo All star v jednotlivých kategoriích s oceněním. Zkrátka ti nejlepší na svých postech ( košař, nálivka, strojník, bečkař, rozdělovač, levý a pravý proud ). Poté smolař roku a černý kůň. No a na závěr nejlepší soutěž. Tu vyhrál stejně jako loni Hájov.

Nejdůležitější část vyhlašování zaznamenávala pečlivě příborská televize. Zároveň bylo vytvořeno spoustu fotek z celé akce.

Po více než třech hodinách moc hezky nachystaného programu s přestávkami začala diskotéka. A na menším prostoru na sále to dokázali někteří parádně rozjet. V uvolněné atmosféře se všichni dobře bavili ve všech přístupných prostorách. No přece se známe, alespoň většina z nás, již navzájem pár let a vždy si každý s někým z přítomných má co říct. Veselo bylo také pod sálem v hasičském pekle. Po dobu celého večera bylo pořád možnost koupit i něco k zakousnutí.

Později nás začaly sbory postupně opouštět s poděkováním za příjemně strávený večer.

Závěrem patří poděkování naprosto všem, kteří se na této akci jakýmkoliv způsobem podíleli. Udělat něco ve svém volném času není totiž samozřejmost. To se prostě musí chtít a bavit to. A na celé akci se na všem podílelo spousta lidí. Od takových, kteří se nedávno zapojili k mužům či ženám ještě jako mládež. Až po takové, kteří mají na svých zádech na dresu při soutěžích již napsáno 50+. Všichni k tomu přistoupili zodpovědně. Jen tak se může taková akce povést. A propojit generace i na takových akcích se nám zatím daří.

Jedna věc však zůstala nedořešená. Kdo se ujme pořadatelství příští rok ? Tak mají ostatní sbory, které přijeli k nám, o čem skutečně přemýšlet. Protože úroveň celé akce u nás dle ohlasů byla velmi vysoká.

Další informace a fotografie naleznete na webových stránkách SDH Hájov ( www.sdh.hajov.cz ).

Zároveň bych vás chtěl pozvat na tradiční Mikulášskou nadílku s rozsvícením vánočního stromu , která se bude konat v sobotu 3. prosince před Obecním domem.

Vstup do administrace